Yüzücü Kulağı Tedavisi

yüzücü-kulagi-nedir

Yüzücü Kulağı Nedir

Hemen hemen her anne baba çocuğunun havuz ve deniz keyfini yaşamasını ister. Fakat çocuğunuzun bu keyfi yüzücü kulağı diğer adıyla dış kulak iltihabı yüzünden kaçabilir. Mümkün olduğunca çocuğunuzu durgun ve kirli sulardan, yüzeyi köpüklü ve yeşil görünümde olan denizden uzak tutun.

Tatlı su havuzlarıyla denizi enfeksiyon riskine göre kıyaslayacak olursak tatlı su havuzlarında, deniz suyu ile doldurulmuş havuzlara ve denize göre dış kulak yolu enfeksiyonu riski daha fazladır. Tatlı ve durgun su mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam yaratır, ayrıca klor dezenfeksiyonu yapılmışsa klorun yapacağı tahriş de enfeksiyonu kolaylaştıran diğer bir faktördür.

Yüzücü kulağına yakalanmayı kolaylaştıran diğer unsurlardan biri de çocukların suya atlamaları, bunun sonucunda burun ve orta kulağın basıncı artar ve kulak zarı zedelenir, bu da ağrı ve enfeksiyonu doğurur.

Dış Kulak İltihabından Korunmak İçin

Tatlı su havuzlarına girerken kulak tıkacı kullanılmalı, denize girerken ise dış kulakta herhangi bir yara söz konusu değilse tıkaca gerek yoktur.

Havuz veya denizden çıktıktan sonra dış kulak yolunun alkollü pamukla kurulanması veya fön makinesi ile kurutulması enfeksiyon riskini azaltmak için iyi bir önlem olarak söylenebilir.

Yüzücü Kulağı Belirtileri

  • Şiddetli kulak ağrısı
  • Kulakta dolgunluk hissi
  • Kulak kaşıntısı
  • İşitme azlığı
  • Kulak akıntısı
  • Kulak kepçesinde hassasiyet
  • Ateştir.

Yüzücü Kulağı Tedavisi

Ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçlar, borik asitli kulak damlaları ve lokal ısı uygulamalarıyla tedavi edilebilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir