Yağlı Boya Lekesini Ne Çıkarır

brushes, paints and pallette

Eğer ev işlerini yapmakta kendinizi yeterince başarılı buluyorsanız ya da hobileriniz arasında yağlı boya resim yapmak varsa o zaman sizi yakından ilgilendirecek bir konu yağlı boya lekesi. Resim yapma zevkiniz yeni aldığınız kıyafetiniz  ya da halı, perde gibi ev eşyalarınızın yağlı boya lekesi olmasıyla kabusunuza dönüşmesin. Eğer evde yağlı boyayla uğraşacaksanız bütün önlemleri aldığınızdan emin olun. Önleminizi baştan almak sizi bir sürü uğraştan kurataracaktır.

Eğer yağlı boya yapmak gibi bir girişiminiz varsa aşağıdaki  ürünleri en kısa zamanda elde etmeye bakın bizden söylemesi. Yağlı boya işi ne kadar uzman olunsa da tehlikeli bir iş, elinizin kenarına dokunsanız farketmeden, elinizle değdiğiniz her yerde senin izin kalır.

Yağlı Boya Lekesini Ne Çıkarır

Yağlı boya eğer pamuklu, yünlü veya keten kumaştan yapılmış eşyalarınıza  bulaştıysa çıkarmak için üzerine bol miktarda pudra dökün. Yalnız pudrayı boca etmeyin üzerine serpiştirin. Daha sonrasında yağlı boya lekesi bulaşmış bölgeyi etere veya alkole batırılmış temiz bir bez ile silin. Dikkat!!! Alkol veya eter yanıcı bir madde olduğu için ateşten kesinlikle uzak durun. Alkol veya eterle silme işleminizden sonra lekeli bölgeyi bolca soğuk su ile yıkayın.

Yağlı boya lekesini çıkarmak için yukarıdaki maddeler elinizde yoksa alıp geldiğinizde muhtemelen leke kurumuş olacaktır. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız çözümü aşağıda.

Yağlı boya lekesi olan bölge eğer kurumuş ise lekeli bölgeyi temizlemek için amonyak kullanınız. Kurumuş yağlı boyanın üzerine amonyak dökün ve yaklaşık 15 dakika boyanın yumuşaması için bekleyin. Kuruyan yağlı boya lekesi yumuşadığında yukarı yöntemi uygulayarak temizlemeye devam edin.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir