Tasarruflu Ampul Nedir, Nasıl Çalışır

0
823 kez okundu
Tasarruflu Ampul Nedir, Ne İşe Yarar
Tasarruflu Ampul Nedir, Ne İşe Yarar

Tasarruflu Ampul Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır, İçeriğe ulaşmak için başlığa tıklayınız

Enerji tasarruflu ampuller kullanılan elektriğin tamamını yada tamamını yakınını aydınlatma enerjisine çevirerek daha düşük watt gücü ile çalışan ampullerdir.

Aslında tüm enerji tasarruflu ampuller floresan olarak bildiğimiz mekanizmanın küçültülmüş halidir. Floresan ve Enerji Tasarruflu Ampul aynı mantık ile çalışır. İçerisinde civa bulunan tüpün içerisine gelen enerji civayı buharlaştırarak bir civa buharı oluşturur, ardından civa buharı geçen elektrik sebebi ile elektriksel anlamda yüklenir. Yüklenmiş civa buharı ise gözle görülemeyen ışınları çevreye saçmaya başlar. Görülmeyen ışığı aydınlatma işlevine çevirmek için floresanların ve enerji tasarruflu ampullerin içerisinde fosfor tozları vardır. Gözle görülmeyen civadan gelen ışınlar fosfor ile kaplanmış cam duvarlarına çarptığında ışın görülmeye başlar ve böylece aydınlatma sağlanmış olur.

* Floresanı kırdığınız da basınçla patlama sesi civa buharı sebebi ile duyulur.
* Floresan kırıldığında çevreye yayılan beyaz toz fosfor tozudur.

Enerji tasarruflu ampullerin doğa dostu olmasını düşündüren şey düşük seviyede enerji ile yüksek seviyede aydınlatma sağlamasıdır. Fakat içerisinde civa bulunması sebebiyle kırılması halinde çok tehlikeli olan civa buharını çevreye yayarlar. Ayrıca kırılmadıkları müddetçe de bir miktar civa buharı salması sebebi ile oldukça zararlıdır.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here