NFC nedir, nasıl çalışır

nfc nedir, nasıl çalışır  NFC nedir, nasıl çalışır? NFC gerekli midir? Tıklayınız

NFC nedir?

NFC, “Near Field Communication” yani Türkçe’siyle “Yakın Alan İletişimi’nin baş harflerinden oluşan yeni nesil kablosuz iletişim teknolojisidir. NFC, taşınabilir cihazlara yönelik oluşturulmuş bir sistemdir(Tablet pc, akıllı telefonlar).

NFC nasıl çalışır?

Cihazların birbirine dokundurulması veya çok yakın tutulması yoluyla cihazla arasında radyo iletişimi sağlanıyor ve bir cihazdan diğerine veri aktarılabiliyor.

NFC ne işe yarar?

NFC sayesinde uyumlu telefonlar arasında bilgi paylaşımı yapmak, ödeme yapmak, toplu taşıma kullanmak artık hayal değil. Hepsini tek bir yerden, cep telefonunuzdan yapabilirsiniz.

Örneğin İstanbul’da toplu taşımada kullanılan İstanbulKart’ta NFC teknolojisi kullanılıyor. İETT, bu sistemi cep telefonlarına entegre etmek için sistem üzerinde çalışıyor. Bu sayede, İstanbulKart taşımak zorunda kalmayıp NFC destekli cep telefonunu kart okuyucuya yaklaştırmak yeterli olacak.

Bir diğer kullanım alanı da kredi kartınızı bir kenara bırakıp cep telefonunuzla temassız ödeme yapmak olacak. Sonuçta cüzdanınız tamamen devre dışı kalacak, cep telefonunuz yaşamınızın daha önemli bir kısmına sahip olacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir