Mum Lekesi Nasıl Çıkar

0
793 kez okundu

Mum Lekesi Nasıl Çıkar

Pantolondan, halıdan, örtüden, peçeteden mum lekesi nasıl temizlenir. Mumun bir kıyafet, kumaş, masa örtüsü veya peçete üzerinde kuruması durumunda, mum lekesinin doğru şekilde ve tamamen çıkarılması birkaç aşama gerektirir. Yapılması gerekenleri bizzat tek tek denedim ve sonuç aldım. Fotoğraflarını yüklemek isterdim fakat yeni aldığım bir pantolon söz konusu olduğu için telaşla temizlemeye koyuldum. Öncelikle bütün aşamaları tek tek yerine getirin. İnternette yazanlardan ufak bir ayrıntı daha yazacam.

İlk olarak kıyafetinizdeki mum lekesinin üzerine buz koyun.

Buz mumun çatlayıp, gevrekleşmesini sağlayacağından daha kolay kazıyarak çıkarabilirsiniz.

Fazlalıkları aldıktan sonra kıyafetin leke olan kısmının altına ve üstüne kese kağıdı koyun.

Kıyafetinizin kumaşına göre ısısını ayarladığınız ütüyü kese kağıdının üstünde gezdiriniz. Bu sayede kıyafetinizde kalan fazla mum kese kağıdına yapışacaktır. Bu işlemi kese kağıdında leke çıkmayana kadar devam edin.

Sonrasında kıyafetinizde yağ lekesi gibi bir leke kalacaktır. Kuruyunca geçer mi o kısmını bilemem ama ben üstüne tuz döktüm ve ovaladım. Tuz ordaki fazla su veya yağ mıdır nedir onu çektikten sonra pantolonumdaki mum lekesi tamamen çıktı. Yıkamaya gerek kalmadan ertesi gün aynı pantolonumu rahatlıkla giydim.

Geçmiş olsun, sıkıntı yok, kolay gelsin.

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here