Kaşar Peyniri neden nasıl yapılır

Kaşar peynirinin nasıl yapıldığını mı merak ediyorsunuz, içinde neler var ne gibi bir uygulaması var? İşte size bu sorunun cevabı
Eski kaşar olarak bilinen kaşar peyniri; İnek, keçi, koyun sütünden yapılır. Yapımında; süt, yoğurt, peynir mayası, su, tuz kullanarak elde edilir.

Ayrıca evde kaşar peyniri yapmak isteyenler için de tarifimiz:
MALZEMELER

10 Lt. Süt
2 Çorba kaşığı yoğurt
2 Çorba kaşığı peynir mayası
5 Lt. Su
2 Su bardağı tuz

YAPILIŞI

-10 lt Sütü tenceremize boşaltalım. Parmağımız yanmayacak kadar ısıtıp büyük bir tencereye alalım. Sütün ısınma ayarının sıcaklığı parmağınızı ısıtacak kadar olmalı.

-Bir kâsede biraz suyla açtığınız 2 kaşık yoğurt hazırlayalım ve ilk olarak yoğurdu tencereye aldığımız sütün içine karıştıralım.

-Ardından sütümüzün içerisine 2 kaşık peynir mayası koyalım ve kaşıkla biraz karıştıralım. O esna da sütün içinde kesikler göreceksiniz. Üzerini kapatarak 1 saat mayalanmaya bırakıyoruz.

-Mayalanan sütün üzerine yeşil suyunun çıkmış olması gerekiyor. Artık içi tamamen pelteleşmiş durumda.

-Bıçakla atabildiğiniz kadar çizikler atıp pelteyi birbirinden ayırıyoruz.

-Süzme işlemi için herhangi temiz bir bez ya da tülbent alıyoruz. (Ben bunun için özel bir süzdürme kesesi hazırlamıştım.) Pelteyi süzme işlemine başlıyoruz ve süzdürelim. Süzdürdükçe peynirin oluşumunu gözlemleyebilirsiniz.

-Peyniri hazırladığımız tülbentten ya da keseden çıkartmadan sıkışması ve kalan suyunun süzülmesi için baskı yapmamız lazım. (Ben üzerine 5 lt’lik su bidonu koydum. Siz ağırlık yapamak için bunu deneyebilirsiniz.)
Bu şekilde 4-5 saat bekletiyoruz ve bu beklemenin ardından peynirin görüntüsü: Sıkılaştı ve sertleşti.

-Peyniri kesip rendelememiz gerekiyor. Bunu rondo doğrayıcınız ile yapabilirsiniz.

-Biz bunları yaparken bir tencereye 5 lt su koyup içine 2 su bardağı tuz koyalım ve kaynamaya bırakalım.

-Kaynayan tuzlu suyun altını kısalım. Biraz durulmasını ve kaynama oranının 80 dereceye düşmesini bekleyelim.Yani suyumuz sıcak ama fokurdamayan bir su olmalı.

-Delikli bir süzgeç yardımıyla tuzlu suyun içine 2 avuç kadar peynirden koyup eritmeye başlayalım. Tahta bir kaşıkla karıştıralım. (Yavaş yavaş yumuşadığını ve sakız kıvamına geldiğini göreceksiniz.) Sakız kıvamına geldiğinde hemen istediğiniz bir kabın içine basıp bekletiyorsunuz.

-Soğuyup sertleşince ters çevirip içinden çıkarın. Kalıptan çıkan peynirin her yerini tuzlayın ve 2 gün bekletin. Bu zaman içerisinde de sararmış olacaktır.

kaynak:kastamonuportal.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir