Kaçış Sendromu Hastalığı Nedir, Tedavisi

0
624 kez okundu

mehmet_ali_erbil

Kaçış Sendromu Hastalığı nedir? Kaçış Sendromu hastalığı belirtileri ve tedavisi nasıldır? İçeriğe ulaşmak için başlığa tıklayınız

Kaçış Sendromu Hastalığı, (Capillary leak syndrome), Kanın yoğunlaşması, tansiyonun düşmesi gibi bulgular veren hastalık, damarlardan protein, mineral ve suyun sızması” olarak tanımlanmaktadır.

Tekrarlayan şoklarla kendini gösteren sendrom, bu krizlerden 24 saat önce gribal enfeksiyonlarda olduğu gibi, halsizlik, yorgunluk, hafif ateş gibi belirtiler veriyor. Krizler birkaç ayda bir tekrarlayabileceği gibi, bazen yıllarca görülmüyor. Krizi önleyici tedavide de üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar veya astım, bronşit hapları uygulanıyor.

Sendromu 1960 yılında ilk tarif eden B.Clarkson’dur. Çok az görülen bir hastalık olup, dünyada sadece 791 vakaya rastlanmıştır. ABD’de 10, Fransa’da 32 kişide Türkiye’deyse ilk defa M.Ali Erbil’de rastlanmıştır.

Belirtileri

Hasta ayda bir kez krize girebilir ya da senelerce hiç belirti vermeyebilir.
Tansiyon düşmesi
Kanın koyulaşması hemoconcentration
Kanda albumin azalması hypoalbuminemia
Vücutta şişmeler, ödem oluşumu.

Tedavisi:

Kesin iyileşme olmamakla birlikte, krizi önleyici tedavide de üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar veya astım, bronşit hapları uygulanmaktadır.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here