Hangi Vitamin Hangi İşe Yarar

0
574 kez okundu

1288301887_vitaminlerVitaminler enerji içermedikleri gibi vücudun yaşamı için önemli biyokimyasal olaylarda görev alırlar. Eksiklikleri kansızlık, görme bozukluğu, uykusuzluk gibi pek çok soruna yol açar. Memorial Etiler Tıp Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Murat Görgülü vitamin eksikliğine bağlı olarak görülen rahatsızlıkları sorduk.

A Vitamini

Eksikliğinde özellikle gece körlüğüyle birlikte cilt, tırnak ve saçlarda problemler görülür. Bu problemlerin sizde görülmesini istemiyorsanız havuç, ıspanak, marul gibi yeşil yapraklı sebzelerle birlikte, portakal, erik gibi meyveleri de bol miktarda tüketmeniz de fayda var.
D Vitamini
Eksikliğinde çocuklarda “raşitizm” denilen ağır kemik gelişim bozukluğu, yetişkinlerde ise “osteomalazi” adı verilen kemik hastalıkları görülüyor. Süt, süt ürünleri ve balık tüketimi bu hastalıklarda uzak durmanızı sağlayacaktır.

E Vitamini
Kuruyemişlerde ve sıvı yağlarda bulunur. Antioksidan etkisi olduğundan kansızlık oranını minimuma düşürür.

K Vitamini
Yeşil sebzelerde, çayda ve karaciğerde, bir miktarda bağırsak bakterileri tarafından üretilir. Kimimize göre bu besinler çok lezzetli görünmeseler de kanın pıhtılaşmasında çok büyük rolleri var.

C Vitamini
Eksikliğinde diş eti hastalıkları, ciltte bozulma, yaraların geç kapanması gibi sorunlara çok sık rastlanıyor. Bunların başınıza gelmemesi için özellikle turunçgiller dediğimiz portakal, greyfurt, mandalina ve limonla birlikte yeşil sebzeler ve patates tüketilmeli.

B1 Vitamini
Yumurta ve karaciğerde bulunur. İştahsızlık, kas güçsüzlüğü ve cilt hastalıklarından uzak durmak istiyorsanız, yeterli miktarda B1 vitamini almalısınız.

B2 Vitamini
B2 vitaminiyle kansızlık, ağız kenarı yaraları, sinir hastalığı ve cilt hastalıklarından uzak durabilirsiniz. Tabi ki yeterince tahıl ürünleri, et ve karaciğer tükettiğiniz sürece.

B3 Vitamini
Et, balık ve kuruyemişte bulunur. Eksikliğinde “pallegra” denilen cilt ve sinir hastalığı görülür. Ayrıca sindirim bozukluklarına da sık rastlanır.

B5 Vitamini
Günlük hayatımızda yaşadığımız yorgunluk, kas ağrıları, güçsüzlük kalpte çarpıntı gibi rahatsızlıkları azaltıyor. Bunlarla beraber beslenme bozukluğu, kas erimesi, uykusuzluk, stres egzama ve alerji gibi cilt hastalıklarından kurtulmada önemli bir rolü var. Bu problemlerden kurtulmak için karaciğer, yumurta ve baklagilleri bol bol tüketmekte yarar var.

B6 Vitamini
Protein metabolizmasının temel vitaminidir. Et, sebze ve tahıllarda bulunur. Güçsüzlük, kansızlık ve kas ağrılarını azaltmanın yolu bu besinleri tüketmekten geçiyor.

B12 Vitamini
DNA metabolizmasının temel vitaminidir. Eksikliğinde kansızlık, sinir sisteminde bozulma, dengesizlik görülür. Kırmızı et ve karaciğerde bol miktarda bu vitamin vardır.

Bir çeşit B vitaminidir. Yeşil sebzelerde, bira mayası, karaciğer ve yumurta da bulunur. Peki eksikliğinde ne mi olur? Kansızlık, halsizlik, kas ağrıları

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here