D vitaminin önemi nedir

 d vitamini önemi

D vitaminin önemi nedir

D vitamini güneşten alınır. Besinlerle sağlamanın imkanı çok azdır. Bazı balıklarda ve yumurta sarısında vardır. Bunların dışında temel yapım yolu güneş ışınlarıdır. Eğer güneş ışınlarından yeterince yararlanamıyorsanız d vitamini açığa çıkıyor ve d vitamini eksikliği meydana geliyor. Eskiden insanlar şimdiki kadar kapalı ortamlarda bulunmuyorlardı, özellikle güneşli günlerde çocuklar bahçede, sokakta oyun oynuyor güneş ışınlarında yeterince yararlanabiliyordu. Şimdi yaşam tarzımız değiştiği için d vitamini eksikliği insanların büyük çoğunluğunda önemli bir sorun haline geldi.

D vitamini niçin önemli?

D vitamini kalsiyumun emilip kemiğe gitmesini sağlıyor. Bu yüzden özellikle büyüme çağındaki çocukların yeterince güneş ışınlarını almaları sağlanmalıdır.

D vitamini nasıl alınır?

Mayıs ayından Ekim ayına kadar olan süreçte ülkemizin birçok bölgesi yeterince güneş ışınlarını alıyor. Bu aylarda günde yarım saat güneş ışınlarını almak vücudu d vitaminini sentezlemesi için yeterli olacaktır. Unutmayın d vitamininin sentezlenmesi için vücudumuzun güneş ışınlarını alması gerekmektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

D vitaminin önemi nedir” için 2 yorum

  1. benım de vitamı eksıklım var bıde kalsuyum ılaç kulanıyorum fayda olmadı napabılırım

    1. Vücut dengenizin sağlanması için içinde Reishi mantarı barındıran Ganoderma gıda takviyesini kullanabilirsiniz. Kapsül kullanamıyorum derseniz 3 ü bir arada veya mocha kahve içerek de bunu sağlayabilirsiniz. Talep için yorum yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir