Bebek Nasıl Yıkanır Videolu Anlatım

Bebek Nasıl Yıkanır
Bebek Nasıl Yıkanır

Bebek Nasıl Yıkanır Videolu Anlatım, içeriğe ulaşmak için başlığa tıklayınız

Öncelikle bebeğimizi küvetine yerleştirmeden önceki tutuş şekli çok önemlidir. Bebeğimizin başı kolumuzla desteklenecek şekilde olmalıdır. Böylece bebeğin boynunda gereksiz bir zorlama olmayacaktır. Bilinmelidirki bebekler 6. aylarına kadar başını kendi kendine destekleyip dik şekilde tutamazlar. Bebeğin belinden başına kadar olan bölgesi kolumuz tarafından desteklenmelidir. Bebek küvete bu pozisyonda ve önde ayaklarından suya sokulmalıdır.

Dikkat Edilecek Noktalar

• Banyo suyunun sıcaklığı vücut sıcaklığında olmalıdır. Bunu da anneler dirsekleri ile kontrol ederler. İlk suyu önce mutlaka kendi elimize döküp sıcaklığını kontrol etmeliyiz. İlk haftalarda temiz içme suyu ısıtılarak banyoda kullanılır. Ama eğer şebeke suyu temiz olan bir kentte yaşanıyorsa ilk aydan itibaren bu su da kullanılabilir. Eğer suyun temizliğinden şüpheniz varsa önce kaynatıp sonra soğutarak kullanın.
• Başını yıkarken bıngıldak olarak bilinen kemiklerin arasındaki boşluklara dokunmaktan korkmayın. Buralarının da temizliği başın diğer bölgeleri gibi yapılır. Bıngıldağın altında sert zarlar ve içlerinde de özel bir sıvı vardır. Bu nedenle beyine zarar veremezsiniz.
• Bebeğin her türlü temizlik ve bakım işleminden önce ellerimizi çok iyi yıkamalıyız. Mikropların bebeğe bulaşmasının en önemli nedeni kirli ellerdir.
• Her banyoda mutlaka şampuan ya da sabun kullanmak zorunda değiliz. Bazen sadece ılık su akıtmak bile bebeği çok rahatlatır. Sabun ve şampuanla olan banyolar 2-3 günde bir yapılabilir.
• Bebeği yıkayan kişinin de rahat pozisyonda olması için yerde yıkamak yerine eğer uygunsa banyo tezgahı ya da lavabosu ya da bir masa üzerinde banyo çok daha kolay olur.
• Çok açken banyo yapılırsa bebek çok ağlar, emdikten hemen sonra da kusabilir. Bu nedenle en uygun banyo zamanı beslendikten 1,5-2 saat sonrasıdır.
• Bebeklerin kulaklarına kolay kolay su kaçmaz, dış kulaktaki yağlı salgılar suyu iter. Bu salgılara kulak kiri diyerek kulak kanalına pamuklu çubuklar sokmamak gerekir. Sadece dışarıya çıkan kısım bir pamuk parçasıyla silinebilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir