Balık kokusunu ne giderir ? Eldeki balık kokusu nasıl geçer ?

Mutfaktaki en büyük dertlerimizden biri yaptığımız yemekten sonra ortaya çıkan bulaşıklardır. Yemek kokularının diğer odalara da yayılması oldukça can sıkıcıdır. Gerek yemek yaparken gerekse bulaşık yıkarken en çok ellerimiz yıpranır. Soğan, sarımsak kokularının elimize sinmesi, balık kokusunun salona, yatak odasına sinmesi bizi çok rahatsız eder. Gelin bu kokulara bir çözüm arayalım.

Balığın vücudumuza olan faydası inkar edilemez. Ama hazırlarken ortaya çıkan kokusunun evimizin içine yayılması oldukça rahatsız eder. Balığı pişirmeden önce temizlerken ise bütün koku elimize bulaşır. Elimizi yıkasak dahi balık kokusu tamamen geçmez. Balık kokusunun elimizden çıkması için aşağıdaki yazımızı okuyunuz.

Balık kokusu elden nasıl çıkar ?

Bir limonu ortadan ikiye bölüp elimizi ovalıyoruz. Limonun içindeki asit, elimize sinen balık kokusunu temizleyecektir. Sonrasında ise elimizi bol sabunla yıkayıp durulayacak temizliyoruz.

Uyarı: Elinizde herhangi bir yara var ise limon kullanmayın canınız acıyacaktır.

Elinizdeki balık kokusunu çıkartmak için limon kolonyası da kullanabilirsiniz. Avucunuzu dolduracak kadar limon kolonyası ile ellerinizi ovalayıp sabunla yıkayın.

Soğan, sarımsak kokusu elden nasıl temizlenir?

Elimize sinen kokuların başında balık kokusu sonrasında ise soğan ve sarımsak kokusu gelir. Soğan ve sarımsak kokularının elimize sinmesinin en büyük sebebi soğan ve sarımsağın elimize yapışan artıklarıdır. Bu artıkları temizlersek elimizdeki sopan ve sarımsak kokularından kurtulabiliriz. Bir metal yemek kaşığı ile bu kokulardan kurtulmak mümkün. Yemek kaşığını kullanarak elimizde kalan soğan ve sarımsak artıklarını kazıyoruz. Bunu birkaç defa daha yaptıktan sonra soğuk su ve sabun ile yıkayarak kokulardan kurtulduğunuzu fark edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir