Alıç Nedir, Ne İşe Yarar

0
1.102 kez okundu

alic5Alıç Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır, Yararları ve Zararları Hakkında Bilgi almak için başlığa tıklayınız.

Alıç Hakkında Bilgi

Alıç, ormanlık alanlarda bulunan, nisan ve mayıs aylarında görülen şifalı bir bitkidir. Alıç’ın halk arasında bilinen diğer isimleri de, Yemişen’dir.

Alıç hakkında bilgi sahibi olmak için latince adı Crataegus Monogyna, Crataegus Oxycantha olarak araştırma yapılabilir.

Ne işe yaradığı, nerelerde kullanıldığı, faydaları ve zararları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki satırları okumaya devam edin.

Crataegus Monogyna, Türkiye’de Batı ve Güney Anadolu bölgelerinde yetişen şifalı bir bitkidir.

Nasıl Kullanılır

Alıç, çiçekler tamamen açılmadan, ağacın kabukları ve meyveleri sonbaharda toplanıp kurutulur. Kurutulan alıç, toz halinde suda kaynatılarak içilir. Mayhoş bir lezzeti vardır.

Ne İşe Yarar

Alıç, koroner damarları genişleterek kan dolaşımını arttırır. Vücutta birikme, zehirlilik ve alışkanlık yapma gibi özellikleri olmadığından uzun süreli kullanıma uygundur.

Sinir sisteminde yatıştırıcı, spazmları azaltıcı, idrar söktürücü ve kabız yapıcı etkileri de vardır.

Şifalı bitkilerin ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı, nerelerde bulunduğu, faydaları ve zararları hakkında detaylı bilgileri elde edebilirsiniz. Diğer şifalı bitkiler hakkında bilgi almak için aşağıdakilere göz atabilir, ayrıca sağ tarafta bulunan “Kategori” bölümünden “Şifa İçin” e tıklayıp aradığınız bitkilerle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here