Akdiken Nedir, Ne İşe Yarar

gudobeleAkdiken Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır, Yararları ve Zararları Hakkında Bilgi almak için başlığa tıklayınız.

Akdiken Hakkında Bilgi

Akdiken, dağlık ve ormanlık alanlarda bulunan, mayıs ve haziran aylarında görülen şifalı bir bitkidir. Akdiken’in halk arasında bilinen diğer isimleri de, geyikdikeni’dir.

Akdiken hakkında bilgi sahibi olmak için latince adı Rhamnus Cathartica olarak araştırma yapılabilir.

Ne işe yaradığı, nerelerde kullanıldığı, faydaları ve zararları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki satırları okumaya devam edin.

Rhamnus Cathartica, Türkiye’de Kuzey Anadolu dağlarında ve Avrupa’da yetişen şifalı bir bitkidir.

Nasıl Kullanılır

Akdiken’in meyveleri eylül ve ekim arasında toplandıktan sonra sıkılıp şeker ilave edilerek şurubu hazırlanır. Diğer bir şekilde de meyveleri kurutulup toz haline getirilir, suyla kaynatılarak içilir.

Ne İşe Yarar

Akdiken, kalın bağırsakta su emilimini engelleyerek dışkıyı yumuşatır. Müshil etkisine sahiptir. Müshil olarak kullanılması sırasında hafif bir bulantı ve karın ağrısına yol açar.

Yaprakları ezilip kanamalı yaralara uygulanması ile kanama azalır. Meyvelerinin suyu da siğil tedavisi için kullanılabilir.

Şifalı bitkilerin ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı, nerelerde bulunduğu, faydaları ve zararları hakkında detaylı bilgileri elde edebilirsiniz. Diğer şifalı bitkiler hakkında bilgi almak için aşağıdakilere göz atabilir, ayrıca sağ tarafta bulunan “Kategori” bölümünden “Şifa İçin” e tıklayıp aradığınız bitkilerle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir