Adipoz Doku Yağ Doku Nedir, Hakkında Bilgi

Adipoz Doku Yağ Doku nedir, ne değildir, hangi anlama gelir, ne işe yarar, hakkında bilgiye ulaşmak için başlığa tıklayınız

Adipoz Doku Yağ Doku Nedir

Hücrelerinde yağ kabarcıkları içeren bağ dokuya denir. Bu hücrelerin sitoplazmasında damlacıklar halinde birikmiş yağ yapısında maddeler onlara tipik sarı rengi verir.  Yağ doku vücudun farklı yerlerinde bulunur. Örneğin; deri altında, karın zarı arkasında kalan boşluklarda, bağırsak askısında, omentumda, kaslar arası bağ dokularda, eklemlerde, kemik iliğinde, yanakta, göz çukurunda.

Yağ Doku Ne İşe Yarar

Yağ dokunun önemli işlevleri vardır. Vücudun enerji deposudur, vücut yüzeyinden ısı kaybını engeller. Vücudun değişik bölümleri arasında uyumu kolaylaştıran yastıkçıklar oluşturur.

Yağ doku normal vücut ağırlığının yaklaşık %10’unu oluşturur. Bu değer şişman kişilerde daha yüksektir. Kadınlarda erkeklerden daha fazla gelişmiş olan yağ doku memler, kalça, göbek çevresi gibi bazı bölgelerde kendini daha fazla gösterir. Erkekte yağ doku öncelikle karnın yanlarında, daha göğüs ve karında toplanır. Şişmanlıkta ve bazı iç salgı sistemi hastalıklarında aşırı yağ birikimleri görülür.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir