Adamotu Nedir, Ne İşe Yarar

adamotuAdamotu Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır, Yararları ve Zararları Hakkında Bilgi almak için başlığa tıklayınız.

Adamotu Hakkında Bilgi

Adamotu, daha çok kumluk alanlarda bulunan, nisan ve mayıs aylarında görülen şifalı bir bitkidir. Adamotu’nun halk arasında bilinen diğer isimleri de, Abdüsselamotu, Ademotu ve İnsanotu’dur.

Adamotu hakkında bilgi sahibi olmak için latince adı Mandragora Officinarum olarak araştırma yapılabilir.

Ne işe yaradığı, nerelerde kullanıldığı, faydaları ve zararları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki satırları okumaya devam edin.

Mandragora Officinarum, Akdeniz’de, Türkiye’de de Ege ve Güney Anadolu’da kaya diplerinde yetişen şifalı bir bitkidir.

adamotu_adamotu

Nasıl Kullanılır

Adamotu’nun kökleri kullanılır. Zaten bitkiye adını veren kısım da kökleridir. Bitkinin kökünün insana benzetilmesinden dolayı “Adamotu” ismini almıştır. Kökler sonbahar aylarında topraktan çıkarılır ve güneşte kurutulur. Daha sonra kuruyan kök kazınarak toz haline getirilir. Bu toz suyla karıştırılıp içilebilir veya krem gibi sürülebilir.

Ne İşe Yarar

Adamotu bitkisinin kökü cinsel arttırıcı, bitkinliği yok edici, ağrı kesici, kas spazmı çözücü etkilere sahiptir.

Kurutulan kökten elde edilen merhem egzamalarda kullanılabilir.

Şifalı bitkilerin ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı, nerelerde bulunduğu, faydaları ve zararları hakkında detaylı bilgileri elde edebilirsiniz. Diğer şifalı bitkiler hakkında bilgi almak için aşağıdakilere göz atabilir, ayrıca sağ tarafta bulunan “Kategori” bölümünden “Şifa İçin” e tıklayıp aradığınız bitkilerle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir