Ada Çayı Nedir, Ne İşe Yarar

adacayifaydalariAda Çayı Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır, Yararları ve Zararları Hakkında Bilgi almak için başlığa tıklayınız.

Ada Çayı Hakkında Bilgi

Ada Çayı, bahçe ve park alanlarında bulunan, haziran ve temmuz aylarında süs bitkisi olarak yetiştirilen şifalı bir bitkidir. Ada Çayı’nın halk arasında bilinen diğer isimleri de, diş otu’dur.

Ada Çayı hakkında bilgi sahibi olmak için latince adı Salvia Officinalis olarak araştırma yapılabilir.

Ne işe yaradığı, nerelerde kullanıldığı, faydaları ve zararları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki satırları okumaya devam edin.

Salvia Officinalis, Orta Avrupa, Balkanlar ve Türkiye’de Akdeniz Bölgesinde yabani olarak yetişen şifalı bir bitkidir.

Nasıl Kullanılır

Ada Çayı, yaprakları haziran ayı içinde henüz çiçek açmadan toplanır. Temiz ve gölgelik bir alanda serilerek kurutulur. Kuruyan yapraklar suda kaynatılarak içilir. Kahvelerde her daim bulabileceğiniz Ada Çayı, ülkemizde günlük bir içecek gibi de tüketilmektedir.

Ne İşe Yarar

Ada Çayı’nın  bilinen bir sürü yararı olduğu gibi daha keşfedilmeyen bir dizi yararının olduğu tahmin edilmektedir. Ada Çayı’nın biline bazı yararlarından bahsetmek gerekirse, iştah açar, hazmı kolaylaştırır, gaz sancısını giderir.

Aynı zamanda idrar söktürücüdür. Adet kanamalarının atılması için birebirdir.

Şifalı bitkilerin ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı, nerelerde bulunduğu, faydaları ve zararları hakkında detaylı bilgileri elde edebilirsiniz. Diğer şifalı bitkiler hakkında bilgi almak için aşağıdakilere göz atabilir, ayrıca sağ tarafta bulunan “Kategori” bölümünden “Şifa İçin” e tıklayıp aradığınız bitkilerle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir