Çelesta Nedir, Ne İşe Yarar

Çelesta Nedir, Ne İşe Yarar

Çelesta Nedir, Ne İşe Yarar

Çelesta Nedir, Ne İşe Yarar, Hakkında Kısa Bilgi, Özellikleri Nelerdir, İçeriğe ulaşmak için başlığa tıklayınız

 

Çelesta Nedir

Çelesta; vurmalı sazların, tuşlu çalgılar ailesine adapte edilmiş halidir. 4-5 oktavlık küçük konsol piyano veya 3-4 oktavlık geniş tahta müzik kutusu(music box) görünümündedir. Uyumla tınlayan sesi, son derece berrak, narin ve duyguludur. Çelesta’nın sesi çan sesine de benzemektedir.

Tarihi 

Çelesta 1886 yılında Fransız Armonium yapımcısı Auguste Mustel tarafından Paris’te icat edilmiştir.Victor Mustel (Auguste Mustel’in babası) çelestanın atası olan Dulcitone’yi icat ederek Augsute Mustel’e yol açmıştır. Dulcitone(tatlı ton) çekiçlerle vurulan, klavye ile aktif hale getirildiği zaman diyapozonların titremesiyle ses çıkartan tuşlu bir çalgıdır.

Yapısı 

Çelesta’nın tuşları, enstrumandaki ahşap rezanatörlerin (seslerin tınlamasını sağlayan cihaz) üzerinde asılı metal tabakaya bağlıdır. Bunun için sesi diğer tuşlu enstrumanlara göre daha yumuşaktır. 4-5 oktavlık modellerinde, bir pedal mevcuttur. Bu pedal sesi kuvvetlendirmek amaçlı kullanılır.3 oktavlık modellerinde ise pedal yoktur.Tuşlara basıldığı zaman çekiçler metal tabakaya vurur.Bu bakımdan klavyeli Glockenspiel’e(Alman çıkışlı orkestrasal Timpani ya da Timbal) benzetilir. Vurmalı çalgılar grubunda yer alan Çelesta, piyanonun küçüğünü andırsada bazı vurmalı çalgılarla benzerlik göstermektedir. Çelestaya benzetilen çalgılar: Glockenspiel ve Silofon’dur.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir