Anasayfa » Sağlıklı Yaşam » Bebek & Çocuk » Bebeklerde Gaz Sancısı(Kolik) Nasıl Giderilir

Bebeklerde Gaz Sancısı(Kolik) Nasıl Giderilir

kolik
Bebeklerde gaz sancısı neden olur? Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir? Bebeklerde kolik ne kadar sürer? Gaz sancısı olan bebeği rahatlatmak için ne yapılır, içeriğe ulaşmak için başlığa tıklayınız

İlk defa anne veya baba olanlar bizim bebeğimiz ne kadar uslu diye düşünebilirler. Hastane çıkışı bebeğiniz ilk kıyafetlerini giydi. Sağ salim evinize döndünüz. Bebeğinizi kucağınıza aldınız, emzirdiniz ve bebeğiniz bütün gününü adeta uyuyarak geçiriyor. Tabi siz de  ne kadar şanslı olduğunuzu düşünen anne, babasınız artık. Aslında bu konuda pek acele karar vermeyin. 3-4 hafta sonra o sakin, uslu bebek gidip yerine minik bir canavar gelebilir. Birdenbire huysuzlanan, canı acıyormuş gibi durmadan ağlayan minik bir canavar. Bebeğinizi büyütürken sizi en çok zorlayacak durumlardan biriyle artık baş başasınız. İşte bu tarz sağlıklı bebeklerde görülen sebepsiz ağlamalara KOLİK denir.

Bebeklere Emzik Verilmeli mi? TIKLAYINIZ

Kolik, bir hastalık değildir ve bebeğe zarar vermez. Bebeklerin yaklaşık % 10′ unda görülen bir tablodur. Dış dünyaya uyum sürecinin bir parçası olarak kabul edilebilir.

Genelde ilk kez anne veya baba olmanın mutluluğunu yaşayan aileler evhama kapılıp doktora başvururlar. Yine de en doğrusu bu. Çünkü  doktor bebekte başka bir sorun olmadığından emin olmak için onu muayene edecektir. Bazen; fıtık, barsak düğümlenmesi, orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu gibi problemler de çok ağlamaya yol açar ve bebeğin sorunu kolik sanılabilir. Ayrıca, doktorunuz, kolik için bazı damlalar veya bitkisel çaylar önerebilir.

Gaz sancısı olan bebeği emziren anneler bu durumun genelde yedikleriyle alakalı olduğu unutulmamalıdır.  Anneler aldıkları gıdalardan gaz yapabilecek olanları(Lahana, karnabahar, Brüksel lahanası, brokoli, kuru baklagiller, inek sütü ve süt ürünleri, soğan, sarımsak, baharatlı gıdalar, kahve, çay, çikolata ) diyetinden çıkartıp bebeğin rahatlayıp rahatlamadığını gözlemlemelidir. Böylece gaz sancısı sorununa karşı önlem almış olursunuz.

Bebeğinizin Zeki Olması İçin Neler Yapabilirsiniz TIKLAYINIZ

Bebeğinizin gazını çıkartabilmek için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz. (Videoyu mutlaka izleyin)
* Onu omzunuza dik pozisyonda tutarak sırtına vurabilir,
* Yüzükoyun kucağınıza yatırarak arkasını sıvazlayabilir,
* Oturtur pozisyonda kucağınızda tutarak sırtına vurabilir,
* Kolunuzu açıp bebeği yüzükoyun kolunuzun üstüne boylu boyunca yatırarak kafasını elinizle tutup arkadan sırtına vurabilirsiniz.

Bebek, eğer gaz çıkarmadıysa, yemekten sonra yüzükoyun 5-10 dakika yatırılır. Böylelikle hava ile sütün ayrılması sağlanır, sonra arkasına vurularak tekrar gaz çıkartması sağlanabilir.
Bebeğin gaz çıkarmasını kolaylaştıracak bir başka pozisyon ise bisiklet hareketidir. Elinizle bebeğin bacaklarını tutup bisiklete biniyormuş gibi çevirirseniz gaz çıkarması kolay olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>